نقش وکیل در دعاوی تمکین، صلح و سازش و روند دادرسی

نقش وکیل تمکین در مراحل دادرسی

در بین زوجین و پس از عقد نکاح، ممکن است اختلافات و مشکلاتی بین آنها به وجود آید. این مشکلات اغلب در پی نارضایتی زن و شوهر از یکدیگر به وجود آمده و حاصل این نارضایتی، پیدا شدن اختلافات می‌باشد. جالب است بدانید که پرونده‌هایی از این دست، در دادگاه کم نیست و خانواده‌های بسیاری با این مشکل روبرو هستند که اتفاقا تعداد زیادی از آن ها قادر به قانع کردن دادگاه در این باره و گرفتن رای دادگاه به نفع خود، نیستند. در این میان تنها یک وکیل تمکین متخصص می‌تواند شما را در این راه یاری دهد. وکیل امور دعاوی خانوادگی که در اثبات تمکین و عدم تمکین تخصص دارد، می‌تواند با تکیه بر قانون و مقررات، از حق و حقوق شما دفاع کند. در این مقاله شما را به طور کامل با وظایف و شرایط وکیل متخصص تمکین آشنا خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

تمکین چیست؟

حق تمکین چیست؟ پس از جاری شدن عقد و زمانی که زن و مرد به طور رسمی و شرعی با یکدیگر زن و شوهر شدند، زن موظف است در ازای امکانات رفاهی مانند نفقه، مسکن، خوراک، پوشاک و… که از طرف مرد دریافت کرده، پاسخگوی نیازها و خواسته های مشروع مرد باشد. به عبارتی تمکین، همان حقوق و تکالیف زن و شوهر است. در صورتی که این نیازها برای مرد، از طرف زن برطرف نشود، واژه‌ی عدم تمکین برای زوجه به کار برده می‌شود. تمکین دو نوع است:

 • تمکین عام: این نوع تمکین به معنای حسن رفتار زن با همسر خود، اطاعت از خواسته‌های مشروع او و رعایت آراستگی و پاکیزگی برای وی است.
 • تمکین خاص: تمکین خاص به معنای رابطه زوجیت زن، با همسر خود است. در علم حقوق، مرد باید برای رفع نیاز های همسر خود، تحت عنوان حق قسم و یا حق مضاجعت اقدام کند. به این حق برای مرد، تمکین خاص از سوی زن گفته می‌شود.

اگر شما هم به این علت به دادگاه مراجعه کرده‌اید، ممکن است نیاز داشته باشید اطلاعاتی را درباره‌ی وکیل نشوز نیز بدانید.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

وظایف وکیل تمکین

وظایف وکیل تمکین

وکیل تمکین کیست؟ حال که به طور مفصل با تمکین و انواع آن آشنا شدید، بهتر است قبل از مراجعه به بهترین وکیل تمکین در تهران، نقش وکیل در دعاوی تمکین را بشناسید. برخی از مهم‌ترین وظایف وکیل عدم تمکین عبارت است از:

 • ارائه مشاوره حقوقی به زوج درباره حقوق و وظایف او در ارتباط با تمکین
 • تهیه و تنظیم دادخواست الزام به تمکین
 • پیگیری نمودن پرونده در مراجع قضایی
 • ارائه دادن لایحه دفاعیه در دادگاه مربوطه
 • حضور موثر در دادگاه و دفاع از حقوق موکل خود
 • تلاش برای ایجاد صلح و سازش بین زوجین

مزایای داشتن وکیل تمکین

در بحث تمکین، ممکن است اطلاعات زیادی را نداشته و برخورد کمی با افراد درگیر با این موضوع داشته باشید، بنابراین تنها تجربه فردی و اطرافیان نمی‌تواند کمک کننده شما در این راه باشد و لازم است حتما از تجربیات یک وکیل متخصص در این زمینه استفاده کنید. بهره‌مندی از دانش حقوقی یک وکیل ماهر مزایای زیر را برای شما به همراه دارد:

1) شناخت کامل قوانین و روند پرونده‌های عدم تمکین

قانون‌های مربوط به تمکین و عدم تمکین، پیچیده هستند و تسلط بر این گونه پرونده‌ها نیازمند دانش و تخصص بالای حقوقی در این زمینه است. یک وکیل خوب، با دانش بالا در حیطه‌ی تمکین و عدم تمکین می‌تواند بهترین راه را برای حقوق موکل خود انتخاب کند. آگاهی به این قوانین سبب می‌شود که:

 • بهترین و موثرترین استدلال ها در دادگاه ارائه شود.
 • تشخیص ناشزه بودن زوجه را به درستی انجام می‌دهد.
 • اجازه نمی‌دهد حقوق موکل خود ضایع شود.

2) افزایش شانس موفقیت در پرونده

یکی از مزایای پر اهمیت انتخاب بهترین وکیل تمکین، افزایش شانس شما در موفقیت پرونده است. یک وکیل متخصص و با تجربه با استفاده درست از قانون و پیگیری‌های موثر، می‌تواند شانس موکل خود را برای موفقیت افزایش دهد.

3) صرفه جویی در هزینه و وقت

رسیدگی به پرونده‌های تمکین در دادگاه می‌تواند زمان‌بر و هزینه‌بر باشد. وکیل تمکین خوب می‌تواند این روند را تسریع کرده و از پرداخت هزینه‌های اضافی جلوگیری کند. همچنین، این وکیل توانایی مذاکره با طرف مقابل و تلاش برای حل موضوع را دارد که این کار نیز، هزینه ها را به طرز شگفت انگیزی کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت موسسه حقوقی اسپاد وکیل، از خدمات مشاوره حقوقی تمکین، به صورت آنلاین و حضوری بهره ببرید.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

الزام به تمکین

الزام به تمکین

الزام به تمکین، یک طرح دعوی است که از جانب مرد در دادگاه مطرح می‌شود. در این طرح، مرد ادعا می‌کند که همسرش خانه را بی علت ترک کرده و حاضر به تمکین جهت ادامه‌ی زندگی نمی‌باشد. در این صورت دادگاه زوجه را احضار کرده و در صورتی که برای این کار، دلایل منطقی بشنود، درخواست مرد رد می‌شود، اما در غیر این صورت، زن باید به منزل بازگشته و به زندگی مشترک خود ادامه دهد. اگر زوجه راضی به بازگشت به منزل نشود، دادگاه می‌تواند حق و حقوق او، مانند نفقه و نحله را باطل اعلام کرده و در نهایت زن از هرگونه حق، ساقط می‌شود. اینها مواردی از عواقب عدم تمکین زن است که در دادگاه برای وی صادر می‌شود.

مدارک لازم برای الزام به تمکین

 • اصل سند ازدواج
 • اصل شناسنامه و یا کارت ملی زوجین
 • اجاره نامه و یا سند مالکیت منزل
 • اظهار نامه مبنی بر دعوت رسمی از زوجه برای ادامه زندگی مشترک
 • استشهادیه مبنی بر ترک منزل از طرف زوجه

مدارک لازم برای الزام به تمکین

هزینه وکیل برای گرفتن عدم تمکین

هزینه وکیل الزام به تمکین نیز مانند وکیل مهریه، به موارد مختلفی بستگی داشته و نمی‌توان مقدار ثابتی را برای آن در نظر گرفت. این قیمت به عوامل مختلفی مانند پیچیدگی پرونده، تجربه و مهارت وکیل، میزان زمان صرف شده برای پرونده و… بستگی دارد. علاوه بر این موارد، موقعیت جغرافیایی و محل کار و تجربه وکیل نیز در بحث هزینه دخیل می‌باشد. حق الوکاله وکیل تمکین نیز مقدار ثابتی نداشته و نمی‌توان مبلغ دقیقی را برای آن تعریف کرد.

سخن پایانی

با توجه به موارد گفته شده، انتخاب یک وکیل تمکین و نشوز مناسب، می‌تواند در روند پرونده و موفقیت آن بسیار تاثیر گذار باشد. همچنین این وکیل می‌تواند شما را در این راه راهنمایی کرده و با کمترین میزان خسارت مالی و روحی، پرونده را به سرانجام برساند. موسسه حقوقی اسپاد وکیل، آماده‌ی خدمت رسانی به شما عزیزان در تمامی پرونده‌هایی که به وکیل دعاوی خانوادگی نیاز دارند، با مناسب ترین هزینه و مجرب ترین وکلا می‌باشد.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
جهت مشاوره رایگان، با تکمیل فرم زیر، منتظر تماس ما باشید
همچنین می‌توانید با شماره های زیر تماس بگیرد

ارتباط با کارشناسان