راهنمای جامع انتخاب وکیل مهریه و وصول مهریه

وکیل مهریه کیست

مهریه رو کی داده و کی گرفته؟ این جمله را از گذشته تاکنون، بارها و بارها شنیده‌ایم، اما خوب است بدانید این تنها یک باور غلط در بین مردم است و اگر کمی در راهروهای دادگاه قدم بزنید، به صحیح بودن این موضوع پی می‌برید. امروزه و با توجه به گسترش انواع اختلافات خانوادگی در میان خانواده‌ها، شکایت بابت دریافت مهریه بسیار رواج یافته و تعداد زیادی از زوجین با این مشکل درگیر هستند. معمولا اکثر افراد در مراحل اولیه و برای پیشرفت موفقیت آمیز پرونده خود، به وکیل مهریه مراجعه می‌کنند و پیگیری کارهای خود را به این فرد می‌سپارند. اگر شما هم با این مشکلات درگیر هستید و درباره وکیل مطالبه مهریه و قانون مهریه، اطلاعاتی ندارید، تا پایان با ما همراه باشید.

وکیل مهریه کیست؟

وکیل مهریه، کسی است که در زمینه حقوق خانواده و موارد این چنینی تخصص دارد و توانایی این را دارد که بر اساس قوانین حقوقی و مدنی، از حقوق موکل خود در دادگاه دفاع کند. مطالبه مهریه در دادگاه، نوعی از دعاوی حقوقی محسوب می‌شود که برای پیگیری این مسئله، به ارائه دادخواست نیاز است. با توجه به حساسیت بالایی که اینگونه پرونده‌ها دارد، پیشنهاد ما به شما این است که برای به ثمر رسیدن این شکایت، حتما از تجربیات یک وکیل با تجربه و متخصص مانند وکیل طلاق یا وکیل مهریه استفاده کنید.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

وظایف وکیل در پرونده مهریه

وکیلی که برای وصول مهریه انتخاب می‌کنید، یک سری وظایف بر عهده دارد که بهتر است شما نیز به این وظایف آگاه باشید، چرا که با این آگاهی می‌توانید وکیل خود را به خوبی نیز انتخاب کنید. برخی از مهم‌ترین وظایف وکیل مهریه عبارتند از:

 • ارائه مشاوره حقوقی: یکی از وظایف وکیل مطالبه مهریه، ارائه مشاوره حقوقی مطالبه مهریه و راه‌های وصول آن است. در این جلسه مشاوره، وکیل موظف است مفاهیم قانونی، حقوقی و تعهدات مربوط به بحث مهریه و راه حل‌های مختلف برای حل این مشکل را به طور کامل برای شما بیان کند.
 • نمایندگی قضایی: پذیرفتن نمایندگی قضایی موکل در دادگاه برای مطالبه مهریه و پیگیری روند قانونی پرونده، از وظایف وکیل مهریه به شمار می‌رود. بر این اساس، وکیل مهریه باید نسبت به تدوین اسناد قانونی، مدیریت اجراها، نمایندگی در دادگاه و پیگیری تصمیمات قضایی اقدام کند.
 • دفاع از حقوق موکل: در این نمونه از پرونده‌ها، ممکن است ادعاهایی خلاف واقعیت و توسط یکی از طرفین در دادگاه صورت پذیرد که وکیل وظیفه دارد در برابر اینگونه ادعاها از حق و حقوق زن در مطالبه مهریه دفاع کند.

وظایف وکیل در پرونده مهریه

ویژگی های یک وکیل مناسب برای مطالبه مهریه

اگر بخواهیم به طور کلی در این باره صحبت کنیم، باید بگوییم که بهترین وکیل مطالبه مهریه، کسی‌ست که بتواند به نحو احسن از حق و حقوق موکل خود دفاع کند و نتیجه درخواستی در این باره را برای موکل خود محقق بخشد. با نگاهی جزئی‌تر نیز می‌توان به خصوصیات بهترین وکیل مهریه نگاه کرد:

 • داشتن تجربه: میزان تخصص یک وکیل مطالبه مهریه در موفقیت این پرونده بسیار پر اهمیت است و با این ویژگی، شانس موکل برای به ثمر رسیدن حقوق، بالا خواهد رفت.
 • تسلط به قوانین: وکیل خوب، به قوانین کشور تسلط داشته و همین امر می‌تواند یکی از دلایل موفقیت در پرونده‌های طلب مهریه باشد.
 • فن بیان قوی: یک وکیل خوب، ممکن است بتواند با مهارت بالا در مذاکره و حل اختلافات، گاها به طور دوستانه و مسالمت آمیز حقوق موکل خود را دریافت کند و این می‌تواند بهترین حالت برای طرفین باشد.
 • پیگیری مستمر پرونده: وکیل مطالبه مهریه انتخابی شما، باید توانایی پیگیری دائم پرونده را تا رسیدن به نتیجه مطلوب داشته باشد.
 • در نهایت هم می‌توان از خصوصیات دیگر یک وکیل خوب، به امانتداری، صداقت و اخلاق حرفه‌ای در تمامی زمینه‌ها اشاره داشت.

ویژگی های یک وکیل مناسب برای مطالبه مهریه

مراحل قانونی مطالبه مهریه

مطالبه مهریه توسط وکیل به روش قانونی، با توجه به انواع مهریه و روش های مطالبه آن، از دو طریق امکان پذیر می‌باشد:

1) اداره ثبت

در مطالبه مهریه به این روش، زن باید به اداره ثبت اسناد و مدارک محل سکونت همسر، مراجعه کرده و درخواست صدور اجراییه مهریه خود را ثبت کند. اداره ثبت اسناد نیز پس از بررسی مدارک زن، اجراییه مهریه را صادر خواهد کرد. در نهایت پس از صدور اجراییه، زن می‌تواند به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده و اموال شوهر را توقیف کند. اموال توقیف شده از شوهر، به مزایده گذاشته شده و مبلغ حاصل از آن، به عنوان مهریه به زن پرداخت می‌شود.

2) دادگاه

در این روش، زن می‌تواند به مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، دادخواست اجرای مهریه را تنظیم کرده و درخواست خود را ثبت کند. این دادخواست باید شامل مواردی از قبیل: مشخصات زن و شوهر، میزان مهریه، تاریخ عقد نکاح و دلایل مطالبه مهریه باشد. دادخواست و مدارک مطالبه مهریه در دادگاه بررسی شده و پس از آن، حکم به پرداخت مهریه صادر می‌شود.در صورتی که مرد، مهریه مشخص شده را پرداخت نکند، زن می‌تواند با مراجعه به اجرای احکام مدنی، حکم دادگاه را اجرایی کند.

می‌توانید با مطالعه مقاله شرایط مهریه در این وبسایت، به طور مفصل با تمامی قوانین مهریه آشنا شوید.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

مراحل قانونی مطالبه مهریه

مراحل مطالبه مهریه

پس از شناخت راه های مطالبه مهریه، باید مراحل دریافت آن را نیز شناخت. قانون پرداخت مهریه از طریق دادگاه و یا اداره ثبت اسناد، تقریبا دارای مراحل مشابهی است، تنها انتخاب یک وکیل مناسب می‌تواند شانس موفقیت و پیروزی شما را در این پرونده بالا ببرد. مراحل وصول مهریه زن به شرح زیر می‌باشد:

 • تنظیم دادخواست مطالبه مهریه
 • ارائه دادخواست به اداره ثبت اسناد و مدارک و یا دادگاه
 • بررسی مستندات و مدارک زوجه توسط اداره ثبت اسناد و مدارک یا دادگاه
 • تشکیل جلسه دادگاه و صدور حکم پرداخت مهریه توسط دادگاه یا اداره ثبت اسناد و مدارک
 • اجرای حکم پرداخت، توسط اداره ثبت و یا اجرای احکام مدنی

انتخاب بهترین وکیل مهریه در تهران و در موسسه حقوقی اسپاد وکیل، می‌تواند راهنما و مشاور خوبی برای وصول مهریه و مطالبات شما باشد.

هزینه وکیل مطالبه مهریه

قیمت وکیل مهریه معمولا نرخ ثابتی ندارد و به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی مانند مبلغ مهریه، میزان سختی پرونده، موقعیت جغرافیایی، سوابق و تجربه وکیل می‌تواند در مبلغ حق الوکاله وکیل مهریه دخیل باشند. در پاسخ به این سوال که چند درصد مهریه به وکیل می رسد؟ نیز باید بگوییم که معمولا 10 درصد از مهریه گرفته شده به وکیل پرونده می‌رسد و ممکن است در برخی موارد با توافق طرفین این درصد تغییر کند.

هزینه وکیل مطالبه مهریه

شما با مشاوره تخصصی و استفاده از وکیل آنلاین مهریه در وب‌سایت موسسه حقوقی اسپاد، می‌توانید از خدمات وکیل مهریه رایگان بهره ببرید.

سخن پایانی

وکیل متخصص مطالبه مهریه با آشنایی کامل به قوانین به شما کمک می‌کند تا در فرایند دریافت مهریه، در کوتاه‌ترین زمان ممکن نسبت به حل مشکل خود اقدام کنید. استفاده از تجربیات و تخصص وکلای موسسه حقوقی اسپاد وکیل، شما را به نتایج مطلوب رسانده و می‌تواند در این راه بهترین همراه برای شما باشد.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
جهت مشاوره رایگان، با تکمیل فرم زیر، منتظر تماس ما باشید
همچنین می‌توانید با شماره های زیر تماس بگیرد

ارتباط با کارشناسان