روند و شرایط تغییر جنسیت در ایران و وکیل گرفتن برای این کار

وکیل تغییر جنسیت

امروز با توجه به مهم بودن مسئله هویت و گستردگی جنسیت در کشور بسیاری از افراد بنا به دلایل شخصی و برای تجربه زندگی‌ای بهتر و نزدیک‌تر به آنچه که می‌خواهند تصمیم می‌گیرند که جنسیت خود را تغییر دهند، طبق قانون برای برخورداری از حقوق عادی زندگی بعد از انجام عمل مربوطه، هویت جنسی جدید باید در شناسنامه فرد ثبت شود، چنین افرادی در این روند به کمک شخصی به عنوان وکیل جنسیت نیاز دارند، اگر شرایط زندگی شما نیز به گونه‌ای است که تغییر جنسیت و مسائل مربوط به آن جز دغدغه‌ها ذهنی شماست تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

عمل تغییر جنسیت چرا انجام می‌شود؟

عمل تغییر جنسیت یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین عمل‌هایی از نوع تهاجمی است که فرد برای تجربه زندگی با جنسیت دلخواه و مورد نظر خود که برخلاف وضعیت فعلی جنسیتی اوست آن را انجام می‌دهد، آمار تغییر جنسیت در ایران نشان می‌دهد که متاسفانه نگاه درصد زیادی از جامعه به چنین افرادی که از قضا خود نقشی در این مسیر ندارند منفی است، این افراد با توجه به نوع جنسیت و روند تغییر خواستار این هستند که بین ابعاد روحی و خلقی و جنسی خود تناسبی ایجاد کنند تا به زندگی طبیعی و نرمال خود برگردند. همانگونه که دیگر افراد حق زندگی دارند، افرادی با چنین ویژگی‌هایی نیز باید حق زندگی داشته باشند. این مسیر در حالت عادی برای فرد سخت است و زمانی که از زاویه مسائل حقوقی مورد بررسی قرار می‌گیرد پیچیده‌تر نیز خواهد شد، به همین دلیل به چنین افرادی پیشنهاد می‌دهیم که قبل از عمل حتما یک وکیل برای تغییر جنسیت خود انتخاب کنند.

انواع تغییر جنسیت

عمل تغییر جنسیت با توجه به الگو‌های جنسی زنانه و مردانه انواع متفاوتی دارد که عبارت‌اند از:

  • گروهی که هم از نظر جسمی هم روحی دچار هیچگونه نقص یا ابهام و اختلالی نشدند ولی با این وجود تمایل دارند که جنسیت فعلی خود را تغییر دهند.
  • رفع ابهام یا تعیین شخص خنثی؛ به این معنی که فرد برخلاف میل و اراده خود در شرایط دو جنسیتی زندگی می‌کند و حال با انجام عمل خواستار تعیین جنسیت مورد نظر و رفع ابهام از شرایط فعلی خود است.
  • آشکار ساختن جنسیت مستور؛ این افراد از لحاظ جنسیتی تک جنسیتی هستند اما در واقع از جنسیت واقعی اما پنهان خود بی‌خبرند و بعد‌ها به مرور زمان و نزدیک شدن به سن بلوغ متوجه الگو‌های رفتاری ناهمگون با جنسیت خود می‌شوند، همانند فردی که از لحاظ فیزیکی مرد است اما از لحاظ روانی روحیات و خلقیات یک زن کامل را دارد یا برعکس، این افراد در صدد هستند تا جنسیت خود را به جنسیتی که با روحیات آن‌ها سازگار است تغییر دهند.

در مسائل حقوق مدنی و امور خانواده به افرادی که وکیل حضانت فرزند یا وکیل تغییر جنسیت هستند پیشنهاد می‌دهیم که با دقت و حساسیت کاری بیشتری به چنین پرونده‌هایی رسیدگی کنند.

انواع تغییر جنسیت

شرایط تغییر جنسیت

افرادی که قصد تغییر جنسیت خود را دارند با توجه به عوامل متفاوت همانند ثبات مولفه‌های جنسی و فیزیکی، قانونی و …متاسفانه یا خوشبخانه در هر زمانی شرایط انجام عمل مربوطه را ندارند، این عمل همانند دیگر عمل‌های تهاجمی چه بسا با حساسیت بیشتر شرایط و قوانین خاص خود را دارد، از جمله مهم‌ترین قوانین تغییر جنسیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سن بالای 18 سال
  • مدارکی مبنی بر اثبات طولانی بودن تمایلات جنسی .
  • عدم اضافه وزن (برای گروه جنسیتی مردان).
  • تایید اختلال دو جنسیتی ( حداقل توسط دو روانشناش با تجربه و معتمد).
  • زندگی کردن به مدت یک سال در کالبد جنس مخالف.
  • آگاهی کامل نسبت به نحوه تغییر جنسیت و عمل مربوطه و اطلاع از عوارض عمل و برگشت ناپذیر بودن آن.

بعد از عمل و گذراندن دوران درمان و نقاهت تطبیق جنسیت با حالات روحی روانی فرد توسط پزشک متخصص و روانشناسان مربوطه چک می‌شود.

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

چرا برای تغییر جنسیت نیاز به وکیل است؟

همانطور که دیده‌اید و می‌دانید‌ در فرم‌های اداری قسمت تعیین جنسیت جز اولین گزینه‌های موجود برای معرفی خود است، طبق عرف شخصیت و هویت هر فرد در بدو تولد و ادامه زندگی در جامعه اول از هر چیز با هویت جنسی او تعریف می‌شود، اما افرادی به صورت ناخواسته و بنا به دلایل متفاوت از عدم یگانگی هویت خود رنج می‌برند، این افراد بعد از مدتی بالاخره تصمیم می‌‌گیرند که جنسیت خود را تغییر داده تا با آرامش بقیه عمر خود را سپری کنند، اما عمل تغییر جنسیت صرفا در فیزیک بدنی این افراد خلاصه نمی‌شود، بلکه هویت جدید در مدارک اصلی احراز هویت وی همانند شناسنامه و کارت ملی و… نیز باید تغییر کند.

روند جنسی این افراد توسط پزشک مربوطه و روند حقوقی تثبیت هویت جدید توسط وکیل تغییر جنسیت انجام می‌شود؛ به عبارتی ساده انجام کارهای ثبت احوال و گرفتن شناسنامه جز اولین و ممهمترین وظایف وکیل است، برای مشاوره وکیل تغییر جنسیت و هر آنچه که لازم است در این مسیر بدانید موسسه حقوقی اسپاد با وکیل‌های با تجریه در این زمینه و وکیل دعاوی خانوادگی تا انتهای این تصمیم جسورانه کنار شما خواهد بود.

وکیل تعیین جنسیت در موسسه حقوقی اسپاد

نمونه دادخواست تغییر جنسیت

بعد از گرفتن تصمیم قطعی خود برای عمل، گرفتن حکم تغییر جنسیت از دادگاه دومین کاری است که باید انجام دهید، طی کردن این مسیر به تنهایی ممکن است اما گاهی مراحل اداری این کار با پیچیدگی‌هایی همراه است که فرد را بیش از پیش عذاب می‌دهد، در اینجاست که لزوم داشتن یک وکیل با تجربه در این زمینه از قبل تا بعد از عمل به خوبی احساس می‌شود. در ادامه برای آشنایی بیشتر یک نمونه دادخواست تغییر جنسیت را می‌خوانیم.

خواهان:

خوانده:

خواسته: تغییر جنسیت (تقاضای صدور حکم مبنی بر تغییر جنسیت)

دلایل منضمات:

نامه روانپزشک به شماره… مورخ…..

نامه پزشکی قانونی به شماره …شناسنامه به شماره ……

با سلام و احترام، به استحضار می‌رساند اینجانب به گواهی متخصصان و پزشکی قانونی به اختلال جنسی مبتلا هستم، لذا با توجه به اینکه ادامه زندگی با شرایط فعلی وضعیت نامناسبی را برایم ایجاد کرده است در نتیجه درخواست حاضر صدور حکم مبنی بر تغییر جنسیت مورد استدعاست

با تشکر.

امضا ….

همین حالا با کارشناسان ما صحبت کنید

با پیشرفت علم و تکنولوژی و در نتیجه تغییر کردن شرایط زندگی افراد، روز به روز مسائل حقوقی کشور نیز متفاوت‌تر و بیشتر می‌شود که این یک امر بدیهی است، به عنوان مثال وکیل اهدای جنین که امروزه متقاضیان خاص خود را دارد؛ زمانی که یک شخص به صورت داوطلبانه و رایگان قصد دارد یک با چند جنین را  که حاصل از باروری آزمایشگاهی سلول نر و ماده یک زوج سالم هستند به یک زوج نازا تقدیم کند، مواردی مانند این و وکیل تغییر جنسیت در ابتدای کار معمولا با تابو‌های کاری خود همراه هستند و به مرور زمان و منعطف شدن فرهنگ به رسمیت شناخته خواهند شد.

سخن نهایی

از آنجا که هویت شخص جز مهمترین مسائل است و با توجه به جنسیت آن تعریف می‌شود پس مسئله جنسیت و تغییر جنسیت بسیار مورد اهمیت است، افراد مربوطه بعد از انجام عمل علاوه بر تغییر در چهارچوب جسمی در ابعاد حقوقی نیز باید هویت جدید خود را تعریف و تثبیت کنند، با توجه پیچیدگی‌های مسیر که سختی‌های راه را برای شما بیشتر می‌کند، از قبل و بعد از عمل بهتر است که با یک وکیل متخصص و با تجربه در ارتباط باشید، تصمیمات سخت همواره با سختی‌های راه همراه هستند اما در این مسیر برای رسیدن به نتیجه دلخواه و تجربه زندگی زیبا که حق طبیعی هر شخصی است ما در کنار شماییم، سپاس گزاریم که تا انتهای این مقاله همراه ما بودید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا
جهت مشاوره رایگان، با تکمیل فرم زیر، منتظر تماس ما باشید
همچنین می‌توانید با شماره های زیر تماس بگیرد

ارتباط با کارشناسان